در تمامی بازی‌ها، قبل از هر چیزی باید بدانید قوانین آن چیست، در مورد اتاق فرار نیز این موضوع صادق است و بدون اطلاع از قوانین نمی‌توانید بازی جذابی را تجربه کنیدرد. در این بخش قوانین اولیه بازی اتاق فرار و چگونگی شروع و روند پیشبرد مراحل این بازی را برایتان توضیح خواهیم داد. در حالت کلی و بدون در نظر گرفتن سبک انتخاب شده، شما باید به دنبال سرنخ‌هایی باشید که با کمک هر کدام، معماهای موجود را در مدت زمان مشخصی بیابید و آن راحل کنید.

سرنخ‌ها، شما را به طرف حل چالش‌ها و معماهایی روانه می‌کنند که برخی از آنها به صورت ذهنی بوده و برخی دیگر نیاز به انجام فیزیکی کاری را دارد. سرنخ‌ها می‌توانند شامل اعداد، نقشه، پازل و ... باشند. طبق سرنخ‌های موجود معماها می‌توانند به صورت پیدا کردن کد باشند که برای مثال باعث باز شدن قفلی می‌شود و گاهی نیز نیاز به پیدا کردن ابزاری است که تکه‌های مسئله را حل کند.

نسبت به توضیحات ذکر شده واضح است که باید به دنبال چه چیزهایی در این بازی باشید اما موضوع دیگری که در بازی اتاق فرار باید حتما توجه شود، ترتیب انجام مراحل بوده که برای کسب تجربه بهتر و به پایان رساندن معماها رعایت ترتیب مهم و ضروری است. احتمال به پایان نرساندن بازی اتاق فرار وجود دارد اما با راهنمایی گرفتن از اپراتور می‌توانید به راحتی معماها و سرنخ‌ها را پیدا و حل کنید.

میزان راهنمایی از سمت اپراتورها غیرعادی نیست و همچنان شما حل‌کننده معماها خواهید بود؛ بنابراین به هیچ وجه راهنمایی گرفتن، از جذابیت بازی نمی‌کاهد. اگر همچنان پس از دریافت راهنمایی نتوانستید بازی را به اتمام برسانید و زمان کافی برای ادامه ندارید، گیم مستر شما را همراهی خواهد کرد تا بخش‌های حل نشده را برایتان توضیح دهد.

قانون دیگری که در این بازی باید رعایت شود، مربوط به ابزارها و وسایلی است که با علامت "خطر" و نوشته "دست نزنید" مشخص و نشانه‌گذاری شده‌اند. دیدن این موارد به معنی بازداشتن شما از دست زدن به آنها است که احتمالا برای جلوگیری از خطرات جانی است که می‌تواند به همراه داشته باشد و یا روند حل معماها را به مسیر اشتباهی سوق خواهد داد؛ بنابراین باید به آنها دست نزنید.

شکستن و کشیدن لوازم موجود در اتاق فرار لازم نیست و در صورتی که حل مسئله‌ای نیاز به کشیدن و شکستن باشد حتما راهنما در کنار آنها وجود خواهد داشت؛ در نتیجه جزو قانون مهمی است که اجازه شکستن و آسیب‌رسانی به هیچ وسیله‌ای را ندارید.