تیم سازی برای اتاق فرار را می توان یکی از مهمترین عوامل برای موفقیت در این بازی معرفی کرد. یک تیم یکدست و کامل با هیچ بن بستی مواجه نمی شود خصوصا اگر اعضای تیم مکمل یکدیگر باشند. راستش را بخواهید، صحبت در مورد تشکیل یک گروه قوی ساده است. اما چطور باید این گروه را ایجاد کرد؟ هم گروهی ها باید چه ویژگی هایی داشته باشند؟ خلاصه اینکه اگر برای شما هم سوال ایجاد شده است که چطور تیم حرفه ای برای اتاق فرار بسازیم، با اتاق فرار اسکیپ ویژن همراه باشید تا از سیر تا پیازش را برای شما توضیح دهیم.

طرز نگاه های متفاوت را برای تیم انتخاب کنید

فرقی نمی کند که اعضای گروه در چه زمینه ای فعالیت می کنند. همیشه تیم هایی که مسایل را از زوایای مختلفی بررسی می کنند، بهتر می توانند به درک درست و کاملی از قضایا دست پیدا کنند. اتفاقا اتاق فرار نیز از جاهایی محسوب می شود که به شدت به تفاوت دید و نگاه ها نیاز دارد. برای حل یک معما لازم است بارها به سرنخ ها و روال داستان بازی مراجعه و توجه شود.

گاه اعضای گروه باید در ذهن خود، مسیر های مختلفی را برای رسیدن به جواب یک معما امتحان کنند تا در نهایت از طریق یکی از راه ها، به پاسخ نهایی دست پیدا کنند. بنابراین انتخاب افراد با دید و نگاه های متفاوت یکی از مهمترین نکات برای تشکیل تیم حرفه ای برای اتاق فرار است.

 

اعضای گروه خود را بشناسید

یک گروه تشکیل شده از اعضای ناشناس، حتی در عین داشتن تجربه نیز نتیجه مثبتی برای اعضا به دنبال ندارد. اگر تک تک افراد گروه دارای شناختی نسبی نسبت به یکدیگر باشند، بازدهی تیمی بالاتر می رود. شاید شرایطی ایجاد نشود که تمام اعضا دارای یک شناخت خوب و کافی نسبت به یکدیگر باشند. مثلا ممکن است در یک تیم ۵ نفره، صرفا از دو هم گروهی خود، به خاطر روابط دوستانه ای که دارید، شناخت نسبی داشته باشید.

در این شرایط تلاش کنید دو عضو دیگر گروه شما از دوستان دوستانتان باشند تا اعضا تا حدودی به یک سطح آشنایی و شناخت به یکدیگر دست پیدا کنند. البته آنچه در مورد شناخت اعضا از یکدیگر گفته شد، به معنای راه ندادن اشخاص ناشناس در گروه نیست؛ چرا که بازی اتاق فرار می تواند در ایجاد روابط جدید و ایجاد دوستی های جدید بسیار تاثیر گذار باشد.

تیم حرفه ای برای اتاق فرار، هدفمند است

عنوان گفته شده خلاصه و گویا بود. اگر قصد انجام بازی اسکیپ روم را دارید، باید تکلیف را با خودتان مشخص کنید. آیا به دنبال موفقیت در این بازی هستید؟ یا صرفا به دنبال گذراندن لحظاتی شاد و مفرح با دوستان خود می باشید و نتیجه چندان برای شما قابل توجه نیست؟ اگر در کسب موفقیت و بیرون آمدن از اتاق مصمم هستید، باید افرادی را به عنوان هم تیمی خود انتخاب کنید که در مورد موفقیت، عینا مثل شما فکر کنند. یعنی هدف تمام اعضا به شکل محکم و صریح، موفقیت در بازی باشد. یکی از اصول تشکیل تیم حرفه ای برای اسکیپ روم، هدفمند بودن تمامی اعضا می باشد.

افراد مشکل دار را از گروه حذف کنید

همه آدم ها با هم فرق می کنند. شخصیت ها و روحیات مختلف در افراد چیزی نیست که قابل کتمان باشد. بعضی افراد به دلیل روحیات خاص خود و یا حتی بعضی مشکلات شخصی، قادر به جای گیری در قالب یک گروه نیستند. این افراد کسانی هستند که ممکن است در گروه شایعه و بدبینی ایجاد کرده و یا به هر شکل ممکن، ساز مخالف بزنند. اگر شخصی را با این ویژگی ها در بین دوستان خود می بینید، بدون شک در شرایط استرس زای اتاق فرار نمی تواند هم گروهی خوبی برای شما باشد.

نقش مدیر گروه در تیم سازی برای اتاق فرار حیاتی است

هر جمعی برای موفقیت، نیاز به یک هدف مشخص و رهبری دارد که می تواند اعضا را با هم متحد کرده و آنها را به سمت هدف سوق دهد. این یک تعریف کلی بود؛ ولی نقش مدیر تیم در تشکیل یک گروه کارآمد در اتاق فرار بسیار مهم است. مدیر تیم می تواند خود شما و یا کسی باشد که پیشنهاد انجام بازی را می دهد. در این صورت، او کسی است که اعضا را انتخاب می کند. البته ممکن است یک گروه تعیین شده و سپس از بین افراد، یکی به عنوان مدیر گروه مشخص شود. اگر بازی را جدی گرفته اید، انتخاب مدیر تیم را هم جدی بگیرید!

قوانین در تیم سازی برای اتاق فرار را فراموش نکنید

هر گروهی برای موفقیت نیاز به یک سری از قوانین و مقررات دارد. این قوانین مشخص می کنند که چه کارهایی مجاز و چه کارهایی غیر مجاز است. مقررات معمولا از طرف مدیر گروه بیان می شود. در مورد قوانین گروه در اتاق فرار می توان به مثال هایی اشاره کرد؛ مثل اینکه چه کسی مدیر گروه باشد؟ یا گروه در زمانی مشخص به دنبال حل کدام معما باشد؟ چه زمانی از راهنمایی مدیر بازی استفاده شود؟ و یا حتی قوانینی که شامل نحوه ارتباط اعضا با یکدیگر در داخل اسکیپ روم است. تیم حرفه ای در اتاق فرار برای کسب بهترین نتیجه، باید از اعضایی قانون مند تشکیل شود. توصیه می شود این قوانین قبل از تعیین اعضای گروه مشخص شده و پس از تشکیل تیم با اعضا در میان گذاشته شود.

برای تیم سازی در اتاق فرار، افرادی با مهارت های خاص نیاز است

نکته آخر اینکه این بازی، نیاز به افرادی دارد که در یک سری توانایی های خاص عملکرد خوبی داشته باشند. مثلا افرادی که به خوبی جستجو می کنند و ریز بین هستند بیشتر به کار می آیند. یا افرادی که حافظه قوی دارند. این افراد بهتر می توانند رمز ها و سرنخ ها در ذهن خود بسپارند. اگر کسی را می شناسید که در درس های مرتبط با ریاضی یا منطق عملکرد خوبی دارد، او را هم برای بازی دعوت کنید! مطمئن باشید در حین انجام بازی بسیار مشکل گشا خواهد بود. در بعضی موارد تشخیص روابط و وابستگی های منطقی و ریاضی کار راحتی نیست.

تشکیل تیم حرفه ای برای اتاق فرار

امیدواریم با توجه به توضیحات ارایه شده، بتوانید تیمی قدرتمند تشکیل داده و به کسب تجربه بیشتر در زمینه این بازی بپردازید. فراموش نکنید نکاتی که برای تشکیل تیم ارایه شد، نکاتی کلی بود که برای هر گونه تیم سازی باید مورد توجه قرار بگیرد. هم تیمی های خود در اتاق فرار را فراموش نکنید، آن ها در سایر زمینه ها نیز قطعا می توانند هم گروهی های خوبی برای شما باشند.